Osada Dučkov, Vysoká nad Kysucou

  Osada Dučkov sa rozprestiera na svahoch Dučkovho vrchu s nadmorskou výškou 795 metrov. Samotný Dučkov leží v nadmorskej výške približne 702 metrov, patrí medzi väčšie a zároveň pomerne roztrúsené sídelné jednotky. V tejto kysuckej osade paradoxne každý rok dozrieva hrozno, a to vďaka južne orientovanému svahu.1

  Pod osadu sme sa dostali po asfaltovej ceste, tá vedie prevažne lesom. Potrebné je odbočiť z hlavnej cesty a prejsť cez železničné priecestie v smere Vrchrieka. Jedná sa o vzdialenosť približne 2 kilometre. Auto sme zaparkovali tesne pred osadou Žilinčiarovci, ktorá patrí pod časť obce Vysoká nad Kysucou s názvom Vrchrieka. Z „parkoviska“ sme pokračovali pešo po spevnenej ceste a neskôr lúkou až priamo do osady Dučkov. Po vlastných nohách takto prejdete ani nie 400 metrov. Osada patrí pod časť obce Jedľovník a v minulosti mala názov „Dutskov.“ Toto pomenovanie a takmer 20 objektov nachádzame zakreslených v mapových listoch II. vojenského mapovania z 19. storočia. Malý zhluk chalúp je znázornený i na starších mapách I. vojenského mapovania, 18. storočie, avšak bez názvu osady.
  Najbližšou osadou je osada Žilinčiarovci, ktorá je vzdialená necelých 430 metrov.

  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.

Historický názov osady: Dutskov, II. vojenské mapovanie.
Nadmorská výška osady: cca 702 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
GPS osady: 49.361271, 18.526911.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2023.

Osada Matejníkovci

  Väčšie osídlenie je známe predovšetkým pod názvom Zlámaná a nachádza sa v rovnomennej časti obce, teda v časti Zlámaná. Osady a ich názvy sa vyvíjali niekoľko desaťročí až storočí, inak tomu zjavne nebolo ani pri Zlámanej. A preto nemožno opomenúť aktuálne „svietiaci“ názov „Matejníkovci“ na katastrálnych mapách. Niekto sa tu zjavne vrátil k odkazu z nedávnej minulosti.
  Osídlenie nachádzajúce sa v nadmorskej výške približne 760 m n.m. spomína kanonická vizitácia z roku 1798 pod názvom „Zlomena“.¹ Na mapách II. vojenského mapovania (19. storočie) sa osada uvádza pod názvom „Vaitkulazi“. Na mapových listoch môžeme rozoznať asi 12 objektov, situované sú podobne ako chalupy súčasnej osady. Ak sa vrátime o storočie späť, teda do 18. storočia, nájdeme na mapových listoch I. vojenského mapovania roztrúsené osídlenie s názvom lokality „Slamano b.“, vzdialenostná mapa Uhorska (1897 – 1903) hovorí o osade „Macienove“ a neďalekom vrchu „Zlomana vrch“. Špeciálna mapa z roku 1938 nazýva osadu „Macienové“ a nakoniec na Topografickej mape (1955) nájdeme osídlenie pod názvom „U Majetných“.
  Vcelku detailné záznamy o osade, respektíve obyvateľoch osady nájdeme i na webovom portáli slovakiana.sk, konkrétne v sekcii „Sčítacie hárky“ z roku 1930. Osada sa v čase sčítania nazývala „Matejny“ a pozostávala z deviatich chalúp so súpisnými číslami od 470 do 478. Chalupy obývali nasledovní ľudia.
Skibik Pavel, vlastník domu so súpisným číslom 470, narodený v roku 1863, v čase sčítania mal 67 rokov, povolaním bol roľník v domácnosti. V dome žil so ženou Skibik Zuza, narodená v roku 1872, podľa záznamu prekonala žena mŕtvicu a bola označená za „nesucu“ – neschopnú. Otehotnela jedenásťkrát, 7 detí prežilo, 4 deti zomreli. Manželia nevedeli čítať ani písať. V spoločnej domácnosti s nimi žili tri dcéry, tri vnúčatá a zať.
Skibik Jan, vlastník domu so súpisným číslom 471, dom bol v čase sčítania ľudu prázdny a majiteľ odcestovaný v Amerike.
Legeč Anna, vlastníčka domu so súpisným číslom 472, narodená v roku 1889, v čase sčítania mala 41 rokov, povolaním bola roľníčka. Ako vdova sa starala o dvoch synov Martina (nar.: 1912) a Ondreja (nar.: 1916). Rodina vedela čítať i písať.
Šobik Katerína, vlastníčka domu so súpisným číslom 473, narodená v roku 1901, v čase sčítania mala 29 rokov, povolaním bola roľníčka, vedela čítať i písať. V dome s ňou žili traja synovia Anton, Milan, Jozef a Jan. Katerína sa zrejme starala i o svoju matku Matejny Maria (nar:. 1874), ktorá bola od roku 1919 vdovou.
Matejik Katerína, vlastníčka domu so súpisným číslom 474, narodená v roku 1888, v čase sčítania mala 42 rokov, povolaním bola roľníčka, vedela iba čítať. Porodila celkom osem detí, z toho dve deti zomreli. Jej manželom bol Matejik Pavel (nar.: 1873), venoval sa tesárskym prácam a nevedel čítať ani písať. Dom č. 474 bol zrejme dvojdom a pod jeho strechou žilo celkovo 9 ľudí.
Matejny Jozef, vlastník domu so súpisným číslom 475, narodený v roku 1901, v čase sčítania mal 29 rokov, povolaním bol nádenník a roľník, uvádza sa, že pracoval „u kostola vo Vysokej n/ Kysucou.“ Vedel čítať i písať. Za ženu mal Paulinu (nar.: 1906), taktiež vedela písať i čítať. Sobáš mali v roku 1925. Paulina bola roľníčka a žena v domácnosti. V čase sčítania ľudu nemali ešte deti. Objekt bol zrejme dvojdomom, nakoľko v druhej časti sa uvádza meno Vavrica Katerina (sestra Pauliny) a ďalší dvaja príslušníci rodiny.   Zahumensky Maria, vlastníčka domu so súpisným číslom 476, narodená v roku 1869, v čase sčítania mala 61 rokov, povolaním bola roľníčka a žena v domácnosti, nevedela čítať ani písať, ovdovela v roku 1918. V dome žila s dcérou Ligač Ana (nar.: 1902) a tromi vnúčatami.
Ježik Peter, vlastník domu so súpisným číslom 477, narodený v roku 1888, v čase sčítania mal 42 rokov, bol nádenník a roľník – poľnohospodár. Vedel čítať i písať. V chalupe s ním žila manželka Maria (nar.: 1894), vedela čítať i písať, pracovala ako roľníčka a žena v domácnosti. S manželmi žili ich dvaja synovia Pavel a Jozef i dcéra Ana.
Ligač Lucia, vlastníčka domu so súpisným číslom 478, narodená v roku 1877, v čase sčítania mala 53 rokov, povolaním bola roľníčka, nevedela čítať ani písať. V roku 1930 ovdovela. Porodila dvanásť detí, z toho zomrelo sedem. V dome žila s dvomi dcérami a vnukom.
  Pri pohľade do súčasnosti nájdeme osadu ukrytú hlboko v lesoch, stráženú dvomi vrchmi Lukavice (826 m n.m.) a Zlámaná hora (851 m n.m). Prístup do osady nepatrí medzi náročnú turistiku, až do osady vedie spevnená lesná cesta, priechodná i autom. Táto trasa nie je turisticky značená a od turistického prístrešku s krížom „Sedlo Príslop“ je celková dĺžka trasy približne 1,3 kilometra. K spomínanému prístrešku vedie červená turistická trasa – Kysucká magistrála i Kysucká cyklomagistrála.
  Zaujímavosťou osady je rozhľadňa, ktorá bola turistom sprístupnená v mesiaci október 2023.² Nachádza sa v nadmorskej výške asi 815 metrov a napriek tomu, že nepatrí medzi najvyššie rozhľadne v regióne, ponúkne svojmu návštevníkovi skutočne krásne výhľady. O výstavbu rozhľadne v rokoch 2021 – 2023 sa zaslúžilo občianske združenie „Voľný čas“. Občianske združenie ju vybudovalo z vlastných prostriedkov i vďaka podpore sponzorov a dobrovoľníkov.²

Zdroj informácií: ¹ https://www.vysokanadkysucou.sk/sk/osady/3871-miestna-cast-sloncikovci ² https://www.mojekysuce.sk/turistika/rozhladna-nad-zlamanou-je-otvorena-obec-vysoka-ma-novu-turisticku-atrakciu.

Alternatívny názov osady: Zlámaná.
Historický názov osady: „Zlomena“; zrejme najstarší názov podľa kanonickej vizitácie z roku 1798.
Znázornenie trasy vedúcej do osady: https://sk.mapy.cz/s/cakobanefa, zdroj: mapy.cz.
Začiatočný bod merania trasy vedúcej do osady: turistický prístrešok s krížom „Sedlo Príslop“, zdroj: mapy.cz.
Dĺžka trasy: cca 1,3 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 46 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 760 m n. m., zdroj: zbgis.skgeodesy.sk.  
Zaujímavosti v osade: Rozhľadňa nad Zlámanou; GPS: 49.410225, 18.498731.
GPS osady: 49.409391, 18.501329.
Rok vytvorenia fotoalbumu: júl 2024.

Osada Predná Šatina, Vysoká nad Kysucou

  Zaujímavá osada sa nachádza v časti obce Jedľovník, turistické trasy Vás k osade nedovedú. Do Jedľovníka sa napriek tomu pohodlne dopravíte i autom po trošku rozbitej asfaltovej ceste, potrebné je odbočiť vľavo z hlavnej cesty, ktorá vedie smer Makov, cesta prechádza železničným priecestím. Vzdialenosť z hlavnej cesty do Jedľovníka predstavuje cca 2,3 kilometra.
  Samotná časť obce Vysoká nad Kysucou; Jedľovník je zaujímavá lokalita s krásnou kaplnkou. Fotografie i informácie o Kaplnke Panny Márie Lurdskej z roku 1888 nájdete v časti: /kysuce-história-a-archeológia-regiónu/vysoka-nad-kysucou.
  Z časti Jedľovník sa do osady Predná Šatina dostanete peši po približne 400 metroch. Osada Predná Šatina susedí s ďalšími osadami; Stredná Šatina (vzdialená cca 320 metrov) a Zadná Šatina (vzdialená cca 600 metrov). Najvyšší vrch, ktorý sa vypína nad "Šatinami" má názov Vrchtretina s nadmorskou výškou 925 metrov, dolinou preteká potok Jedľovník. Vrch Vrchtretina sa pôvodne volal "Szatina", tak uvádzajú mapy II. vojenského mapovania z 19. storočia. Podľa pomenovania vrchu zrejme neskôr dostali meno i jednotlivé osady.
  Samotná Predná Šatina sa na uvedených mapách nazýva "Melotovja." Neváhajte navštíviť túto osadu, nájdete tu krásnu prírodu i kúsok tradičnej architektúry.
  Jedľovník patril až do roku 1902 k obci Veľké Rovné, zdroj: https://www.vysokanadkysucou.sk/sk/osady/3849-miestna-cast-jedlovnik.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.             
Prístup do osady: nenáročný, autom je možné dopraviť sa až do časti obce Jedľovník.
Začiatok trasy, meranie od: časť obce Jedľovník, GPS: 49.358277, 18.517392.  
  Dĺžka trasy: cca 400 m, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 32 m, zdroj: mapy.cz.  
Nadmorská výška osady: cca 668 m n. m., zdroj: mapy.cz.
Zaujímavosti v osade: v časti Jedľovník určite stojí za návštevu kaplnka, GPS: 49.3579819, 18.5178262.
GPS osady: 49.359161, 18.513958.
Znázornenie trasy na mapy cz: https://sk.mapy.cz/s/behejumaba.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Solíkovci, Vysoká nad Kysucou

  Prístup do osady je označený červenou turistickou trasou. Auto je možné nechať pri autobusovej zastávke Vysoká nad Kysucou, Semeteš - U Cipára, prípadne za priaznivého počasia je prístup do osady možný i autom (cesta je úzka pre jedno auto).
  Pri pešej turistike sa trasa začína pri už spomínanej autobusovej zastávke. V okolí sa nachádza množstvo ďalších osád.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Prístup do osady: nenáročný, možný i autom.
Začiatok trasy, meranie od: autobusovej zastávky Vysoká nad Kysucou, Semeteš, U Cipára.
Dĺžka trasy: cca 600 m, zdroj: mapy.cz.
  Prevýšenie trasy: cca 70 m, zdroj: mapy.cz.  

Nadmorská výška osady:
cca 742 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
GPS osady: 49.362175, 18.563291.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/gukogecaca.

Osada Stredná Šatina, Vysoká nad Kysucou

  Osada Stredná Šatina sa nachádza v časti obce Vysoká nad Kysucou; Jedľovník, do ktorej sa pohodlne dopravíte i autom po trošku rozbitej asfaltovej ceste, potrebné je odbočiť vľavo z hlavnej cesty, ktorá vedie smer Makov, cesta prechádza železničným priecestím. Vzdialenosť z hlavnej cesty do Jedľovníka predstavuje cca 2,3 kilometra. Jedľovník je zaujímavá lokalita s krásnou kaplnkou. Fotografie i informácie o Kaplnke Panny Márie Lurdskej z roku 1888 nájdete v časti: /kysuce-história-a-archeológia-regiónu/vysoka-nad-kysucou. Jedľovník patril až do roku 1902 k obci Veľké Rovné, zdroj: https://www.vysokanadkysucou.sk/sk/osady/3849-miestna-cast-jedlovnik.
  Stredná Šatina, ako názov osady napovedá, je situovaná medzi osadami Predná a Zadná Šatina, pričom vzájomná vzdialenosť medzi osadami predstavuje cca 300 metrov. Najvyšší vrch, ktorý sa vypína nad "Šatinami" má názov Vrchtretina s nadmorskou výškou 925 metrov, dolinou preteká potok Jedľovník. Vrch Vrchtretina sa pôvodne volal "Szatina", tak uvádzajú mapy II. vojenského mapovania z 19. storočia. Podľa pomenovania vrchu zrejme neskôr dostali meno i jednotlivé osady.
  Do Strednej Šatiny Vás neprivedie žiadna turistická trasa. Z časti Jedľovník sa najskôr po 400 metroch chôdze ocitnete v osade Predná Šatina, z ktorej budete pokračovať po lesnej cestičke do Strednej Šatiny, trasa má asi 300 metrov. Je to príjemná prechádza lesom. V súčasnosti je osada doslova ukrytá v lesoch a podľa katastrálnych máp ju tvorí veľmi málo domov, ku ktorým ešte kde - tu patria hospodárske objekty.
  Podľa webovej stránky obce Vysoká nad Kysucou sa jedná o zanikajúcu osadu, ktorá skôr pripomína samotu. Avšak v minulosti v tejto lokalite musel panovať pomerne veľký ruch. Podľa vojenských mapovaní z 19. storočia (II. mapovanie) tu stáli dve až tri osady, možno pľace. Z máp vieme vyčítať i ich názvy; Ssuratzi, Gjurtsitzi a Drabek (Drabek možno tvoril základ dnešnej osady Zadná Šatina). Hustota osídlenia bola v tomto období značne početnejšia - oproti súčasnosti.
  Rozhodne zaujímavou chalupou v osade je uzatvorený objekt, ktorý je tvorený obytnou a hospodárskou časťou. Podobná chalupa sa nachádza v neďalekej osade Adaše, časť Vrchrieka, obec Vysoká nad Kysucou. Jedná sa tzv.: Starú izbu, rodný dom drotára Štefana Hunčíka, ktorý ho v osade dal postaviť v roku  1872.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Historický názov osady: Ssuratzi, Gjurtsitzi a Drabek (?), II. vojenské mapovanie.
Prístup do osady:
nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: časť obce Jedľovník, GPS: 49.358277, 18.517392.
Dĺžka trasy: cca 620 m, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 65 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 690 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
GPS osady: 49.355244, 18.510332.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/gejacukulu.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Šupíkovci, Vysoká nad Kysucou

  Osada Šupíkovci bezprostredne susedí s osadou Solíkovci. Vedie do nej červená turistická trasa. Prístup bežným autom nedoporučujem, terénne auto trasu zvládne.
  Pešia turistika začína pri autobusovej zastávke Vysoká nad Kysucou, Semeteš - U Cipára. Prechádzať budeme už spomínanou osadou Solíkovci. Osada Šupíkovci sa rozprestiera na svahu nad turistickou trasou.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Prístup do osady: nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: autobusovej zastávky Vysoká nad Kysucou, Semeteš, U Cipára.
Dĺžka trasy: cca 1,3 km, zdroj: mapy.cz.
  Prevýšenie trasy: cca 95 m, zdroj: mapy.cz.  

Nadmorská výška osady:
cca 752 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
 GPS osady: 49.361567, 18.555309.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/homedolofe.

Osada Zadná Šatina, Vysoká nad Kysucou

  Osada Zadná Šatina sa nachádza v časti obce Vysoká nad Kysucou; Jedľovník, do ktorej sa pohodlne dopravíte i autom po trošku rozbitej asfaltovej ceste, potrebné je odbočiť vľavo z hlavnej cesty, ktorá vedie smer Makov, cesta prechádza železničným priecestím. Vzdialenosť z hlavnej cesty do Jedľovníka predstavuje cca 2,3 kilometra. Jedľovník je zaujímavá lokalita s krásnou kaplnkou. Fotografie i informácie o Kaplnke Panny Márie Lurdskej z roku 1888 nájdete v časti: /kysuce-história-a-archeológia-regiónu/vysoka-nad-kysucou. Jedľovník patril až do roku 1902 k obci Veľké Rovné, zdroj: https://www.vysokanadkysucou.sk/sk/osady/3849-miestna-cast-jedlovnik.     
  Zadná Šatina patrí do zoskupenia troch osád; Predná, Stredná a Zadná Šatina. Vzájomná vzdialenosť medzi osadami predstavuje cca 300 metrov. Najvyšší vrch, ktorý sa vypína nad "Šatinami" má názov Vrchtretina s nadmorskou výškou 925 metrov, dolinou preteká potok Jedľovník. Vrch Vrchtretina sa pôvodne volal "Szatina", tak uvádzajú mapy II. vojenského mapovania z 19. storočia. Podľa pomenovania vrchu zrejme neskôr dostali meno i jednotlivé osady.
  Do Zadnej Šatiny Vás neprivedie žiadna turistická trasa. Z časti Jedľovník sa najskôr po 400 metroch chôdze ocitnete v osade Predná Šatina, z ktorej budete pokračovať po lesnej cestičke do Strednej Šatiny, trasa má asi 300 metrov. Zo strednej osady pokračujte lesom smerom k vrchu Vrchtretina. Po chvíľke zbadáte prvé chalupy Zadnej Šatiny. Využiť sa dá i cesta vedúca údolím, cez ktoré preteká potok Jedľovník. Avšak pri využití tejto trasy nenavštívite Prednú ani Strednú Šatinu. Trasa vedie i od Hotela Pančava, po ktorej sa dostanete nad samotnú osadu Zadná Šatina. Zadná Šatina predstavuje pomerne roztrúsené osídlenie, akoby rozdelené na tri časti. Prvú časť tvoria asi dve chalupy, kaplnka a chatky využívané rekreačne. Druhá časť osady je podstatne väčšia a tretia opäť pozostáva z menšieho počtu objektov. Jednotlivé „časti“ osady vždy oddeľuje menší lesík. Uvedené „časti - delenie osady“ má zrejme svoje opodstatnenie. Súčasnú Zadnú Šatinu v minulosti tvorili menšie osady, možno samoty. Podľa webovej stránky obce Vysoká nad Kysucou a II. vojenského mapovania z 19. storočia to mohli byť osady/samoty uvedené pod názvami; Drabek, Bugalovja a Hossovja.
  V osade bola v roku 1964 vysvätená malá kaplnka s dvomi vežičkami. Jej staviteľom bol miestny obyvateľ pán Alojz Šurlak (ďakujem za doplnenie správneho mena vnučke staviteľa). Objekt v osade postavil i vďaka pomoci svojich najbližších, finančné prostriedky na výstavbu poskytla z Ameriky; Anna Drábiková, rod. Šurlaková, zdroj: https://www.vysokanadkysucou.sk/sk/osady/3849-miestna-cast-jedlovnik. Kaplnka je pravdepodobne zasvätená Panne Márii a v interiéri krásne zdobená.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Zdroj informácií: https://www.vysokanadkysucou.sk/sk/osady/3849-miestna-cast-jedlovnik.

Historický názov osady: Drabek, Bugalovja a Hossovja (?), II. vojenské mapovanie, webová stránka Vysoká nad Kysucou.
Prístup do osady:
nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: časť obce Jedľovník, GPS: 49.358277, 18.517392.
Dĺžka trasy: cca 1 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 91 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 620 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
Zaujímavosti v osade:  kaplnka (GPS: 49.353464, 18.507602).
GPS osady:
49.353604, 18.507784.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/dovejehade.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Žilinčiarovci, Vysoká nad Kysucou

  Priamo do osady i cez samotnú osadu vedie asfaltová cesta, potrebné je odbočiť z hlavnej cesty a prejsť cez železničné priecestie v smere Vrchrieka. Jedná sa o vzdialenosť približne 2 kilometre. Osada Žilinčiarovci patrí do časti obce Vysoká nad Kysucou s názvom Vrchrieka. Pod osadou tečie Dučkov potok.
  Názov osady sa takmer na žiadnych starých mapách nespomína. Až na topografickej mape z roku 1955 sa osada uvádza ako Žilinčiarovce. Avšak zhluk osídlenia môžeme pozorovať už na mapových listoch druhého vojenského mapovania z 19. storočia. Kríž, ktorý sa nachádza v osade tu postavil v roku 1876 Pavol Žilinčár.¹ V osade sa nachádza niekoľko objektov, prevažne budú využívané na rekreačné účely.
  Ak budete pokračovať asi 500 metrov po ceste vyššie, môžete navštíviť ďalšie osady Vysokej nad Kysucou, napríklad Adaše, U Ježíkov a Mondíky. Určite treba spomenúť drotársku minulosť tohto miesta a „Starú a Novú izbu“ rodiny Hunčíkovcov; viac informácií nájdete na tomto odkaze; https://kysuckoukrajinou.sk/kysuce-hist%C3%B3ria-a-archeol%C3%B3gia-regi%C3%B3nu/vysoka-nad-kysucou.
  Najbližšou osadou je osada Dučkov, ktorá je vzdialená necelých 430 metrov. Dučkov patrí pod časť obce Jedľovník.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.

Zdroj informácií: ¹https://www.vysokanadkysucou.sk/sk/osady/3890-miestna-cast-vrchrieka.

Alternatívny názov osady: U Žilinčiarov.
Historický názov osady: Žilinčiarovce, topografická mapa z roku 1955.
Nadmorská výška osady: cca 686 m n. m., zdroj: mapy.cz.
Zaujímavosti v osade: kríž postavený v roku 1876.  
GPS osady: 49.361348, 18.536294.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2023.