Osada Beskydok, Oščadnica

  Osada Beskydok v Oščadnici patrí medzi zaujímavé lokality s krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu a obec. Beskydok sa rozprestiera nad Oščadnicou, časť Vyšný koniec. Do osady vedie Kysucká cyklomagistrála, ktorá sa tesne pred osadou napája na červenú turistickú trasu. Prístup je možný i autom po asfaltovej ceste od smerovníka Skalité, Rovné. Trasa vedie veľkou osadou, časťou obce Oščadnica - Rovné (časť známa i ako "Rovňe").
  Beskydok vytvára katastrálnu hranicu s mestom Čadca, časť Čadečka. Z osady Beskydok sa po 1,2 kilometri pohodlne dostane do osady Kráľovci v Čadečke.
  Nad osadou sa nachádza malá kaplnka s lavičkami. V osade samotnej môžeme i dnes obdivovať tradičnú architektúru vo forme chalúp a hospodárskych budov. Vzhľadom k ročnému obdobiu (fotoalbum leto 2022) sú neopakovateľné pohľady i na rozľahlé lúky pri osade.  
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Prístup do osady: stredne náročný.
Začiatok trasy, meranie od: smerovník Skalité, Rovné. Oščadnica, Vyšný koniec, časť tiež známa pod názvom "Rovňe."
Dĺžka trasy: cca 2,2 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 170 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 683 m n. m., zdroj: mapy.cz.
Zaujímavosti v osade: Malá kaplnka s lavičkami; GPS: 49.466020, 18.881587.  
GPS osady:
49.465233, 18.881917.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/getumudefu.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Grófovci, Oščadnica

Osada Grófovci sa nachádza pod vrchom Dedová (916 m n. m.) v časti obce, ktorá je známa pod názvom Dedovka. Čiastočne do osady vedie žltá turistická trasa, táto začína na parkovisku pod lyžiarskym strediskom; Veľká Rača - Oščadnica. Turistická trasa predstavuje zároveň cyklotrasu. Z parkoviska pokračujte po spomínanej žltej turistickej trase. Z trasy po cca 710 metroch budete prechádzať lesným chodníčkom, ktorý miestni obyvatelia udržiavajú. Po približne 300 metroch prídete do osady.
  Grófovci patria medzi menšie osady, avšak o pekné chalupy a výhľad nie je núdza. Osada sa uvádza i pod názvami "U Grófa" a "U Grófov." Po návšteve osady Grófovci sa môžete vydať do neďalekej osady Príslop, ktorá je vzdialená cca 400 m.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.

Alternatívny názov osady: U Grófa, U Grófov.
Prístup do osady:
nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: parkovisko v lyžiarskom stredisku, Oščadnica - Dedovka.
Dĺžka trasy: cca 1 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 92 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 731 m n. m., zdroj: mapy.cz.
GPS osady:
49.422476, 18.917104.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/kapalozecu.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Haladejovci, Oščadnica

  Osada Haladejovci známa i pod názvom U Haladeji sa rozprestiera pod Rovným vrchom (870 m n.m.), pričom samotné osídlenie má nadmorskú výšku cca 717 metrov. Nenáročný prístup do osady je možný z parkoviska, ktoré sa nachádza neďaleko zjazdoviek známeho lyžiarskeho strediska Veľká Rača – Oščadnica. Jedná sa o časť obce s názvom; Lalik, „U Ľaľika,“ do ktorej je možné dopraviť sa i autobusom, zároveň sa jedná o poslednú, respektíve konečnú autobusovú zastávku v obci Oščadnica. Z „konečnej“ vedie dolinou úzka – asfaltová cesta k vyššie spomenutému parkovisku. Dolinu rozdeľuje Lalikov potok. Ten preteká podľa katastrálnych máp osadou Lalikovci.
  Vráťme sa ale späť k osade Haladejovci. Osada sa zrejme vyskytuje na mapových listoch už počas prvého vojenského mapovania z 18. storočia. Druhé vojenské mapovanie označuje osadu pod názvom „Hallade - Hallate“ (? z mapových listov zle čitateľný názov), tretie vojenské mapovanie nazýva osadu „Haladej.“
  Pri vstupe do osady Vás privíta malá kaplnka s drevenou sochou sv. Jána Krstiteľa. Z osady sa ponúkajú krásne výhľady. Na susednom kopci si pozorné oko turistu všimne osady; Prední a Zadní Moskaľovci i Vojtušovci.
  Na konci osady sa nachádza Kaplnka sv. Cyrila a Metoda. Tento objekt s malou vežičkou a zvonom tiež nájdete pod názvom „Kaplnka U Haladeji.“ Kaplnka je postavená v kombinácii kameň – drevo. Pri vstupe do interiéru Vás privítajú drevené sochy svätcov.
  Webové sídlo Farského úradu Oščadnica uvádza k histórii kaplnky nasledovné: „V roku 1929 bol vysvätený zvon, ktorý bol v tom čase umiestnený iba na drevenej konštrukcii. Peniaze na tento zvon poslali Liptákovci z osady Závozy, ktorí odišli do Ameriky. Pôvodne mal byť zvon umiestnený v Závozoch, ale aby bolo zvonenie lepšie počuť, dali ho na kopec do osady Haladeji. Zvon bol odliaty v Chomutove a je na ňom nápis „Svätý Cyril a Metod orodujte za nás.“ Murovaná kaplnka bola postavená v roku 1961. Obnovila sa v roku 1993. V roku 2015 sa kvôli statike zbúrala a postavila sa úplne nová kaplnka zasvätená sv. Cyrilovi a Metodovi. O novú kaplnku sa zaslúžila rodina Milana Liptáka. Interiér zdobia drevené sochy miestnych rezbárov – Pavla Matejíčka a Jozefa Jurkyho.“ (zdroj: https://oscadnica.fara.sk/kaplnky/)
  Zaujímavosťou je, že na topografickej mape z roku 1955 (mapa dostupná na https://www.staremapy.sk/) nachádzame objekt kaplnky pravdepodobne už zakreslený (malý kruh s krížikom). Znamenalo by to, že prvá kaplnka v osade bola postavená v roku 1955, teda minimálne o 6 rokov skôr, než uvádzajú viaceré zdroje.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Historický názov osady: Hallade - Hallate (?), II. vojenské mapovanie, Haladej, III. vojenské mapovanie.
Alternatívny názov osady: U Haladejov, U Haladeji.
Prístup do osady: nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: parkovisko neďaleko zjazdoviek známeho lyžiarskeho strediska Veľká Rača – Oščadnica.
Dĺžka trasy: cca 260m, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 28 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 717 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
Zaujímavosti v osade: Kaplnka sv. Cyrila a Metoda (GPS: 49.431657, 18.942811), malá kaplnka so sochou sv. Jána Krstiteľa  (GPS: 49.429627, 18.942210).
GPS osady:
49.431134, 18.942371.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/razunulubo.  
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2023.

Osada Prední Kubušovci, Oščadnica

  Zoskupenie troch osád Prední (cca 619 m n.m.), Strední (cca 680 m n.m.) a Zadní Kubušovci (cca 726 m n.m.) nájdeme nad centrom obce Oščadnica. Tieto tri osídlenia „stráži“ vrch Javorské s nadmorskou výškou 860 metrov. V prípade osídlenia Prední a Zadní Kubušovci snáď môžeme hovoriť o osadách. Pri strednom osídlení by som vzhľadom k počtu objektov (v súčasnosti i minulosti) skôr použil onačenie samota.
  Vráťme sa ale v čase ... Prvé náznaky osídlenia pod vrchom Javorské objavujeme už v 18. storočí na mapových listoch I. vojenského mapovania. Avšak názvy, pomenovanie osád tu nehľadajme. Napriek tomu zaujme výrazná cestná komunikácia, ktorá začína približne v centre obce Oščadnica, prechádza súčasnými osadami a dosahuje vrch Javorské. V nadmorskej výške 860 metrov ste sa v týchto dobách mohli vydať smerom do veľkej čadčianskej osady Drahošanka, prípadne opačným smerom do osád Beskydok i Rovné, ktoré patria obci Oščadnica. Cesta by Vás doviedla i do dnešnej Čadečky. Túto mapu si môžete pozrieť tu; https://maps.hungaricana.hu/en/map/?layers=google-hybrid%2Cvector-data%2Cfms-hungary&bbox=2093630%2C6349933%2C2102801%2C6354002.
  Mapové listy II. vojenského mapovanie z 19. storočia prezrádzajú o niečo viac. Mapovanie pomenúva dva samostatné celky názvami Kubina (?) Kubusi - Kubuse (?). Špeciálna mapa z roku 1938 s najväčšou pravdepodobnosťou zachytáva iba osadu Zadní Kubušovci s názvom „Kubuši.“ (https://www.staremapy.sk/?zoom=14&lat=49.44393769722407&lng=18.85458005266036&map=SM75). Topografická mapa z roku 1955 oblasť zjavne rozdeľuje na „Pred.“ Prední Kubušovci, „std.“ Strední Kubušovci a „Zad.“ Zadní Kubušovci. Celkovo názov tu neznie Kubušovci, mapa uvádza pomenovanie „Kubuši.“ Túto mapu nájdete na webovej stránke; https://www.staremapy.sk/?zoom=15&lat=49.44516542281868&lng=18.868036527650013&map=SR1952. Súčasné katastrálne mapy poznajú iba dva sídelné celky a označujú ich spoločným názvom „Kubušovci.“ Takto sú označení Prední a Strední Kubušovci. Pochádzam z obce Oščadnica a z detstva si pamätám, že vždy sme používali označenie Prední, Strední a Zadní (prípadne Výšní) Kubušovci, Kubuši i Kubinovia.
  Ako sa dostať k týmto sídelným jednotkám? Celkom jednoducho. Do osady Prední Kubušovci sa môžete vydať i autom po asfaltovej ceste v smere osada Zagrapa. Tesne pred osadou Zagrapa odbočíme cez malý a nenápadný potok vľavo. Kľukatou cestou sa ocitneme po 1 kilometri v prvej osade. Pre návštevu prostrednej samoty a poslednej, zadnej osady odporúčam pešiu turistiku. Vzdialenosti medzi jednotlivými osídleniami sú: Prední – Strední Kubušovci cca 415 metrov, Strední – Zadní Kubušovci cca 1 kilometer. Celý čas sa v podstate pohybujete po žltej turistickej trase a zároveň cyklotrase. Od osady Zadní Kubušovci pokračuje už iba žltá turistická trasa, ktorá sa na spomínanom vrchu Javorské napája na červenú turistickú trasu. Na vrchu Javorské sa nachádza podľa mapy.cz útulňa; GPS: 49.452598, 18.863732. Turistiku si predĺžite v prípade, že sa do osady vyberiete pešo už od Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Oščadnici.

  
Pre osada Prední Kubušovci je typickým poznávacím znakom veľký telekomunikačný vysielač, ktorý je viditeľný z diaľky. Osadu Prední Kubušovci nájdete na mapách tiež pod názvom Nižní Kubušovci.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.        

Prístup do osady: nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: Kostol Nanebovzatia Panny Márie. 
Dĺžka trasy: cca 1,5 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 152 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 625 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
GPS osady:
49.437876, 18.872731.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/kefubotobu.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Prední Moskaľovci, Oščadnica

  Do osady vedie zelená turistická trasa a zároveň cyklotrasa. Výstup je nenáročný, možný i terénnym autom. V prípade pešej turistiky odporúčam auto nechať pri autobusovej zastávke Oščadnica, Vyšný koniec - Ústav. Cestou sa môžete zastaviť v osade Črchľa. Osada Črchľa pozostáva z jedného domu a hospodárskeho zázemia, aby ste sa do tejto malej usadlosti dostali, musíte zísť z turistického chodníka. Z osady odporúčam pokračovať do ďalšej osady: Zadní Moskaľovci. Vzdialenosť medzi osadami predstavuje cca: 360 metrov.
  Osadu Prední Moskaľovci nachádzame pravdepodobne i na mapách I. vojenského mapovania. Znamenalo by to, že osada existovala už v 18. storočí. Z osady sú krásne výhľady na obec Oščadnica, na okolité osady i časť obce s názvom Závozy. Nájdeme tu i tradičnú ľudovú architektúru.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa). 
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Prístup do osady: nenáročný, po spevnenej ceste, možný i terénnym autom.
Začiatok trasy, meranie od: autobusová zastávka Oščadnica, Vyšný koniec - Ústav.
Dĺžka trasy: cca 1,6 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 212 m, zdroj: mapy.cz.  
Nadmorská výška osady: cca 744 m n. m., zdroj: mapy.cz.
GPS osady: 49.435908, 18.929100.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/cotezokugu.

Osada Príslop, Oščadnica

  Osada Príslop sa nachádza pod vrchom Dedová (916 m n. m.) v časti obce, ktorá je známa pod názvom Dedovka. Čiastočne do osady vedie žltá turistická trasa, táto začína na parkovisku pod lyžiarskym strediskom; Veľká Rača - Oščadnica. Z parkoviska pokračujte po už spomínanej žltej turistickej trase. Z trasy po cca 710 metroch postupujte lesným chodníčkom, ktorý miestni obyvatelia udržiavajú. Po približne 700 metroch prídete do osady.
  Príslop je malá osada, pozostáva z 3 chalúp a hospodárskych objektov. Avšak z historického hľadiska sa jedná o zaujímavú oblasť. Pomenovanie "Príslop" sa spomína v istej listine už v roku 1583.* Rovnaké pomenovanie lokality zachytávajú i mapy I. vojenského mapovania z 18. storočia. Na uvedených mapách sú znázornené i objekty, ktoré mohli už vtedy tvoriť dnešnú osadu.
  Po návšteve osady Príslop sa môžete vydať do neďalekých osád, ktoré sú vzdialené nasledovne: do osady Grófovci; 400 m, Zadedová; 700 m, Vojtušovci; 1 km, Komovci; 570 m.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.    

* Zdroj informácií: VELIČKA, D.: Dejiny osídlenia Kysúc. Združenie Terra Kisucensis, 2017. ISBN 978-80-969922-6-3.        

Prístup do osady: nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: parkovisko v lyžiarskom stredisku, Oščadnica - Dedovka.
Dĺžka trasy: cca 1,5 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 178 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 793 m n. m., zdroj: mapy.cz.
  GPS osady: 49.424217, 18.922792.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/pusozuhuho.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Samota Strední Kubušovci, Oščadnica

  Zoskupenie troch osád Prední (cca 619 m n.m.), Strední (cca 680 m n.m.) a Zadní Kubušovci (cca 726 m n.m.) nájdeme nad centrom obce Oščadnica. Tieto tri osídlenia „stráži“ vrch Javorské s nadmorskou výškou 860 metrov. V prípade osídlenia Prední a Zadní Kubušovci snáď môžeme hovoriť o osadách. Pri strednom osídlení by som vzhľadom k počtu objektov (v súčasnosti i minulosti) skôr použil onačenie samota.
  Vráťme sa ale v čase ... Prvé náznaky osídlenia pod vrchom Javorské objavujeme už v 18. storočí na mapových listoch I. vojenského mapovania. Avšak názvy, pomenovanie osád tu nehľadajme. Napriek tomu zaujme výrazná cestná komunikácia, ktorá začína približne v centre obce Oščadnica, prechádza súčasnými osadami a dosahuje vrch Javorské. V nadmorskej výške 860 metrov ste sa v týchto dobách mohli vydať smerom do veľkej čadčianskej osady Drahošanka, prípadne opačným smerom do osád Beskydok i Rovné, ktoré patria obci Oščadnica. Cesta by Vás doviedla i do dnešnej Čadečky. Túto mapu si môžete pozrieť tu; https://maps.hungaricana.hu/en/map/?layers=google-hybrid%2Cvector-data%2Cfms-hungary&bbox=2093630%2C6349933%2C2102801%2C6354002.
  Mapové listy II. vojenského mapovanie z 19. storočia prezrádzajú o niečo viac. Mapovanie pomenúva dva samostatné celky názvami Kubina (?) Kubusi - Kubuse (?). Špeciálna mapa z roku 1938 s najväčšou pravdepodobnosťou zachytáva iba osadu Zadní Kubušovci s názvom „Kubuši.“ (https://www.staremapy.sk/?zoom=14&lat=49.44393769722407&lng=18.85458005266036&map=SM75). Topografická mapa z roku 1955 oblasť zjavne rozdeľuje na „Pred.“ Prední Kubušovci, „std.“ Strední Kubušovci a „Zad.“ Zadní Kubušovci. Celkovo názov tu neznie Kubušovci, mapa uvádza pomenovanie „Kubuši.“ Túto mapu nájdete na webovej stránke; https://www.staremapy.sk/?zoom=15&lat=49.44516542281868&lng=18.868036527650013&map=SR1952. Súčasné katastrálne mapy poznajú iba dva sídelné celky a označujú ich spoločným názvom „Kubušovci.“ Takto sú označení Prední a Strední Kubušovci. Pochádzam z obce Oščadnica a z detstva si pamätám, že vždy sme používali označenie Prední, Strední a Zadní (prípadne Výšní) Kubušovci, Kubuši i Kubinovia.
  Ako sa dostať k týmto sídelným jednotkám? Celkom jednoducho. Do osady Prední Kubušovci sa môžete vydať i autom po asfaltovej ceste v smere osada Zagrapa. Tesne pred osadou Zagrapa odbočíme cez malý a nenápadný potok vľavo. Kľukatou cestou sa ocitneme po 1 kilometri v prvej osade. Pre návštevu prostrednej samoty a poslednej, zadnej osady odporúčam pešiu turistiku. Vzdialenosti medzi jednotlivými osídleniami sú: Prední – Strední Kubušovci cca 415 metrov, Strední – Zadní Kubušovci cca 1 kilometer. Celý čas sa v podstate pohybujete po žltej turistickej trase a zároveň cyklotrase. Od osady Zadní Kubušovci pokračuje už iba žltá turistická trasa, ktorá sa na spomínanom vrchu Javorské napája na červenú turistickú trasu. Na vrchu Javorské sa nachádza podľa mapy.cz útulňa; GPS: 49.452598, 18.863732. Turistiku si predĺžite v prípade, že sa do osady vyberiete pešo už od Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Oščadnici.
  Osídlenie Strední Kubušovci môžeme považovať za samotu. Podľa historickej ortofotomapy z roku 1955 sa v tejto oblasti nachádzali asi dve chalupy. Situácia sa výrazne nezmenila ani v súčasnosti a na katastrálnych mapách sú zakreslené štyri nehnuteľnosti. Samota prioritne slúži na rekreačné účely, staršie chalupy budú zrejme opustené, respektíve minimálne využívané. Pri vstupe do samoty je umiestnený drevený kríž.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.       

Alternatívny názov samoty: Strední Kubušovci, Strední Kubuši, Kubuši. 
Prístup do samoty:
stredne náročný (najmä ak vyrazíte od kostola v Oščadnici).
Začiatok trasy, meranie od: Kostol Nanebovzatia Panny Márie.
Dĺžka trasy: cca 2 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 220 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška samoty: cca 680 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
GPS samoty:
49.439506, 18.869281.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/cevejugape.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2023.

Osada Vojtušovci, Oščadnica

  Osada sa nachádza v katastrálnom území obce Oščadnica a nevedú do nej žiadne turistické trasy. Jedna je však neďaleko. My sme do osady zvolili cestu cez Lalikovcov (smer Veľká Rača). Auto sme nechali na GPS:

49.429529, 18.939153, odporúčam ho tam nechať za každého ročného obdobia. Pokračujte spevnenou cestou, okolo chát.    
  Orientačný bod môže byť Chata Lucka. Za chatou končí solídna cesta a pokračuje lesná cesta, ktorá je na mapách znázornená (mapy.cz) malý smerovník sa nachádza i na strome. Osada nie je veľká, no ponúka pekné výhľady na okolie. Kúsok nad osadou sa nachádza zelená turistická trasa a zároveň cyklotrasa, cca 130 m. Tu záleží na Vás, kam sa vyberiete. Neďaleko sa nachádzajú osady Zadní a Prední Moskaľovci i Zadedová. 
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.    

Prístup do osady: nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: bodu GPS: 49.429529, 18.939153 (parkovanie).
Dĺžka trasy: cca 952 m, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 147 m, zdroj: mapy.cz.   

Nadmorská výška osady: cca 763 m n. m., zdroj: mapy.cz.
GPS osady: 49.428578, 18.931997.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/pozufonude.

Osada Zadní Kubušovci, Oščadnica

  Zoskupenie troch osád Prední (cca 619 m n.m.), Strední (cca 680 m n.m.) a Zadní Kubušovci (cca 726 m n.m.) nájdeme nad centrom obce Oščadnica. Tieto tri osídlenia „stráži“ vrch Javorské s nadmorskou výškou 860 metrov. V prípade osídlenia Prední a Zadní Kubušovci snáď môžeme hovoriť o osadách. Pri strednom osídlení by som vzhľadom k počtu objektov (v súčasnosti i minulosti) skôr použil onačenie samota.
  Vráťme sa ale v čase ... Prvé náznaky osídlenia pod vrchom Javorské objavujeme už v 18. storočí na mapových listoch I. vojenského mapovania. Avšak názvy, pomenovanie osád tu nehľadajme. Napriek tomu zaujme výrazná cestná komunikácia, ktorá začína približne v centre obce Oščadnica, prechádza súčasnými osadami a dosahuje vrch Javorské. V nadmorskej výške 860 metrov ste sa v týchto dobách mohli vydať smerom do veľkej čadčianskej osady Drahošanka, prípadne opačným smerom do osád Beskydok i Rovné, ktoré patria obci Oščadnica. Cesta by Vás doviedla i do dnešnej Čadečky. Túto mapu si môžete pozrieť tu; https://maps.hungaricana.hu/en/map/?layers=google-hybrid%2Cvector-data%2Cfms-hungary&bbox=2093630%2C6349933%2C2102801%2C6354002.
  Mapové listy II. vojenského mapovanie z 19. storočia prezrádzajú o niečo viac. Mapovanie pomenúva dva samostatné celky názvami Kubina (?), Kubusi - Kubuse (?). Špeciálna mapa z roku 1938 s najväčšou pravdepodobnosťou zachytáva iba osadu Zadní Kubušovci s názvom „Kubuši.“ (https://www.staremapy.sk/?zoom=14&lat=49.44393769722407&lng=18.85458005266036&map=SM75). Topografická mapa z roku 1955 oblasť zjavne rozdeľuje na „Pred.“ Prední Kubušovci, „std.“ Strední Kubušovci a „Zad.“ Zadní Kubušovci. Celkovo názov tu neznie Kubušovci, mapa uvádza pomenovanie „Kubuši.“ Túto mapu nájdete na webovej stránke; https://www.staremapy.sk/?zoom=15&lat=49.44516542281868&lng=18.868036527650013&map=SR1952. Súčasné katastrálne mapy poznajú iba dva sídelné celky a označujú ich spoločným názvom „Kubušovci.“ Takto sú označení Prední a Strední Kubušovci. Pochádzam z obce Oščadnica a z detstva si pamätám, že vždy sme používali označenie Prední, Strední a Zadní (prípadne Výšní) Kubušovci, Kubuši i Kubinovia.
  Ako sa dostať k týmto sídelným jednotkám? Celkom jednoducho. Do osady Prední Kubušovci sa môžete vydať i autom po asfaltovej ceste v smere osada Zagrapa. Tesne pred osadou Zagrapa odbočíme cez malý a nenápadný potok vľavo. Kľukatou cestou sa ocitneme po 1 kilometri v prvej osade. Pre návštevu prostrednej samoty a poslednej, zadnej osady odporúčam pešiu turistiku. Vzdialenosti medzi jednotlivými osídleniami sú: Prední – Strední Kubušovci cca 415 metrov, Strední – Zadní Kubušovci cca 1 kilometer. Celý čas sa v podstate pohybujete po žltej turistickej trase a zároveň cyklotrase. Od osady Zadní Kubušovci pokračuje už iba žltá turistická trasa, ktorá sa na spomínanom vrchu Javorské napája na červenú turistickú trasu. Na vrchu Javorské sa nachádza podľa mapy.cz útulňa; GPS: 49.452598, 18.863732. Turistiku si predĺžite v prípade, že sa do osady vyberiete pešo už od Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Oščadnici.
  Tesne pred vstupom do osady Zadný Kubušovci sa návštevníkovi ponúkajú krásne výhľady na časť obce Oščadnica i mesto Krásno nad Kysucou. Osada sa v súčasnosti využíva predovšetkým rekreačne a jej roztrúsené osídlenie ukrýva les.
  Zaujímavým miestom, cez ktoré prechádza i spomínaná žltá turistická trasa je priestor pre oddych s lavičkami, ohniskom, krížom a dreveným totemom; GPS: 49.444258, 18.867696. Pod osadou narazíme na pravdepodobné pozostatky staršej úvozovej cesty. Tá je dobre viditeľná v teréne a čiastočne kopíruje súčasnú trasu; GPS: 49.439436, 18.868031.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.     
         

Alternatívny názov osady: Vyšní Kubušovci, Kubuši, Zadní Kubuši.
Historický názov osady:
Kubina (?), Kubusi - Kubuse (?), II. vojenské mapovanie.
Prístup do osady:
stredne náročný (najmä ak vyrazíte od kostola v Oščadnici).
Začiatok trasy, meranie od: Kostol Nanebovzatia Panny Márie.
Dĺžka trasy: cca 2,6 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 253 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 726 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
GPS osady:
49.437876, 18.872731.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/jubacagoka.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2023.

Osada Zadní Moskaľovci, Oščadnica

  Do osady vedie zelená turistická trasa a zároveň cyklotrasa. Výstup je nenáročný, možný i terénnym autom. V prípade pešej turistiky odporúčam auto nechať pri autobusovej zastávke Oščadnica, Vyšný koniec - Ústav. Cestou sa môžete zastaviť v osade Črchľa a prechádzať budete tiež Prednými Moskaľovcami. Osada Črchľa pozostáva z jedného domu a hospodárskeho zázemia, aby ste sa do tejto malej usadlosti dostali, musíte zísť z turistického chodníka. Neďaleko sa nachádzajú ďalšie osady, napríklad: Vojtušovci (500 m, turistická trasa) a Zadedová (1,5 km, turistická trasa).
  Osadu Zadní Moskaľovci nachádzame i na mapách II. vojenského mapovania. Osada teda existovala už v 19. storočí.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  
  

Prístup do osady: nenáročný, po spevnenej ceste, možný i terénnym autom.
Začiatok trasy, meranie od: autobusová zastávka Oščadnica, Vyšný koniec - Ústav.
Dĺžka trasy: cca 2 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 242 m, zdroj: mapy.cz.   

Nadmorská výška osady: cca 769 m n. m., zdroj: mapy.cz.
GPS osady: 49.432852, 18.930924.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/kuvefobobe.