... staré mapy, fotografie, pohľadnice a ďalšie zaujímavosti ...

Mapy I., II. a III. vojenského mapovania


Vedeli ste, že Kysuce boli v minulosti zmapované počas I., II., a III. vojenského mapovania? Nie!? Nevadí, všetko potrebné nájdete nižšie, stačí kliknúť na jednotlivé tlačidlá. Môžete začať objavovať Kysuce prostredníctvom starých máp. :)

Staršia skladacia mapa


Staršia skladacia mapa, vychádza z III. vojenského mapovania, na pečiatke sa nachádza názov "Povinán", pravdepodobne dnešná obec Povina.

Rôzne historické mapy


Mapa z roku 1793, mapa je rozdelená na 2 časti

Mapa z 18. storočia, mapa je rozdelená na 4 časti

Mapa z 18. storočia, pozostáva z jedného listu

Mapa z roku 1771, ktorá zachytáva vo svojej hornej časti i Kysuce

Staré hraničné kamene


  Staré hraničné kamene sa nachádzajú na česko – slovenskom pohraničí v oblasti, kde sa spájajú katastre obcí Korňa a Vysoká nad Kysucou. Prístup je možný z osady Slezákovci v Korni alebo z osady Ulčák vo Vysokej nad Kysucou. V blízkosti oboch spomenutých osád sa nachádza červená turistická trasa s názvom „Stezka Českem.“ Ak pôjdete po tejto trase, ktorá kopíruje štátnu hranicu, hraničné kamene neminiete. Nachádzajú sa v lese vedľa trasy v nadmorskej výške cca 844 metrov, vzdialenosť medzi hraničnými kameňmi je pár metrov.
  Na jednom z hraničných kameňov sú vytesané písmená „H“ Hegyeshely (v maďarskom jazyku názov Vysokej nad Kysuckou), „T“ Turzovka (územie Korne bolo do 1954 súčasťou Turzovky) a "O" Ostravice. Hraničný kameň teda označoval územie Turzovky (dnes kataster Korňa) a Vysokej nad Kysucou (SR) i Ostravice (ČR).
  Druhý hraničný kameň vymedzoval v minulosti hranicu medzi Uhorskom a Moravou. Jedna strana kameňa obsahuje názov „Uhry“ (horšie čitateľný) a druhá strana názov „Morava.“

Zdroj informácií: https://www.vysokanadkysucou.sk/sk/osady/3838-miestna-cast-zatoka

GPS: 49.435872, 18.495957.