Osada Pod bučkami, Svrčinovec

  Mála osada so zaujímavým názvom sa nachádza tesne pri hraniciach s Českou republikou. Prístup do osady je možný viacerými trasami. Z hľadiska náročnosti je práve trasa, začínajúca pri autobusovej zastávke Svrčinovec, Zatky najvhodnejšia. Táto trasa Vás prevedie i ďalšou svrčinovskou osadou; osada Kullovci. Do osady Kullovci sa dostanete po asfaltovej ceste, ďalej pokračujete lesnou cestou (lesná cesta tvorí asi 430 metrov celej prístupovej trasy) a následne po čiastočne panelovej ceste, ktorá Vás dovedie pred osadu Pod bučkami. Osada je situovaná pod cestou a rozľahlými lúkami, cesta do nej je spevnená a prístupná i autom.
  Jeden z prístupov do osady vedie po zelenej turistickej trase (Šance, škola - Chata Studeničný) a zároveň cyklotrase zo Svrčinovca, následne okolo opevnenia Staré šance a osady Pod valmi, táto trasa meria cca 2,5 kilometra.
  Druhý prístup si môžete zvoliť z Milošovej (časť mesta Čadca). Začiatok trasy pri smerovníku Milošová U Kadlubca, kde začína žltá turistická trasa a zároveň Náučná cyklotrasa Geopark Megoňky - Šance. Žltá turistická trasa končí v miestach osady Dejovka (osada Čadce, časť Milošová), následne sa napája na zelenú turistickú trasu. Prístupová trasa sa povrchovo strieda; asfalt, panel, štrk a makadam.
  Osada Pod bučkami je z pohľadu histórie zaujímavou lokalitou. V miestach, kde dnes stojí osada v minulosti viedla dôležitá cestná komunikácia, ktorá spája pevnosti Staré šance (SR) a Veľké šance (ČR). Tieto pevnosti tvorili súčasť veľkého pevnostného systému, poznáme ho dnes pod názvom Jablunkovské šance. Preto ak budete na výlete v osade Pod bučkami, odporúčam navštíviť i tieto pevnosti. Obe sú voľne prístupné, Staré šance sú vzdialené od osady cca 380 metrov a Veľké šance cca 2 kilometre.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.            

Prístup do osady: stredne náročný.
Začiatok trasy, meranie od: autobusová zastávka Svrčinovec, Zatky.
Dĺžka trasy: cca 1,6 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 126 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 581 m n. m., zdroj: mapy.cz.
  GPS osady: 49.488439, 18.757807.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/fecekuvoca.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.