Osada Chabiniakovci, Skalité

  Ľahko prístupnú osadu nájdete neďaleko hraníc s Poľskom, vďaka tomu sa za necelých 500 metrov môžete ocitnúť v poľskej obci Zwardoń. Pod osadou vedie železničná trať so Železničnou zastávkou Skalité – Serafínov. Na tejto železničnej zastávke začína červená turistická trasa, ktorá Vás prevedie i osadou. Najmä začiatok osady sa javí trvalo obývaný. Čím vyššie postupujete, tým viac tradičnejších objektov objavíte. Odmenou za nie príliš namáhavý výstup Vám bude i výhľad na okolité kopce a časť obce Skalité.
  Názov osady bol podľa II. vojenského mapovania pôvodne „Kocurek.“ Tretie vojenské mapovanie už zachytáva osadu pod povedomejším názvom „Habiankowe.“ Druhé a tretie vojenské mapovanie prebiehalo v 19. storočí. Zaujímavosťou osady je neďaleká „línia“ Kochbunkrov, objektov z II. svetovej vojny.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Historický názov osady: Kocurek (?), II. vojenské mapovanie, Habiankowe, III. vojenské mapovanie.
Prístup do osady:
nenáročný, osada sa nachádza pri železničnej zastávke.
Začiatok trasy: Železničná zastávka Skalité – Serafínov.
Nadmorská výška osady: cca 673 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
Zaujímavosti v osade: neďaleká "línia" Kochbunkrov.
GPS osady: 49.502726, 18.964441.
Rok vytvorenia fotoalbumu:
2022.