Osada Balošákovci

  Osada Balošákovci je malá osada s krásnymi výhľadmi. Akoby tu v "radovej zástavbe" stali vedľa sebe chalúpky, učupené pod Jakubovským vrchom s nadmorskou výškou 869 metrov. Osadu nachádzame i na II. vojenskom mapovaní z 19. storočia, a to pod ťažšie čitateľným názvom "Balluczak." Osada tvorí katastrálnu hranicu medzi obcami Nesluša a Zákopčie.
  Osád navôkol nájdete neúrekom; osada Dudášovci (Nesluša, vzdialená cca 300 m), osada Grešákovci (Nesluša, vzdialená cca 500 m), osada Tabačkovci (Nesluša, vzdialená cca 700 m), osada Jakubovci (Zákopčie, vzdialená cca 1,2 km) a osada Polčiakovci (Zákopčie, vzdialená cca 1,6 km).
  V okolí osady Balošákovci vedie modrá a červená turistická trasa, prístup je náročný, možný iba terénnym autom.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.   

Prístup do osady: náročný.
Začiatok trasy, meranie od: autobusová zastávka Nesluša, horná ZŠ.
Dĺžka trasy: cca 5 km, zdroj: mapy.cz.
  Prevýšenie trasy: cca 347 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 790 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
  GPS osady: 49.358799, 18.695204.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/hukumonumu.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Červené

  Osada Červené sa nachádza na konci zastavaného územia obce Nesluša, prístup nie je náročný a od autobusovej zastávky prídete do osady po cca 520 metroch. Cesta sa v prvej, susednej osade "Poľany" mení na štrkovú, avšak spevnenú cestu schodnú i autom.
  Do osady Červené vedie i žltá turistická trasa, po ktorej sa môžete vydať do ďalších osád, napríklad: Haľamovci, Ostré a Samuhelovci. Vzdialenosť medzi osadou Červené a spomínanými osadami je cca 1 kilometer.
  Osada Červené stojí pod vrchom Žiar (866 m n.m.), preteká cez ňu menší potok, ktorý sa následne vlieva do potoka Neslušanka. Osada je pomerne veľká a členitá, nachádzajú sa v nej tradičné chalupy a hospodárske budovy.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.       

Prístup do osady: nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: autobusová zastávka Nesluša, horná ZŠ. 
Dĺžka trasy: cca 520 m, zdroj: mapy.cz.
  Prevýšenie trasy: cca 25 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 540 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
  GPS osady: 49.339653, 18.730396.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/hazemomohu.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Čulákovci

  Osada Čulákovci sa nachádza nad obcou Nesluša, okres Kysucké Nové Mesto. Situovaná je pod Jakubovským vrchom (869 m.n.m). Na konci osady stojí kaplnka z roku 1951. Kaplnka sa podľa katastrálnej mapy nachádza v katastrálnom území Dlhá nad Kysucou. Do osady Čulákovci vedú turistické trasy zo Zákopčia, Nesluše i Dlhej nad Kysucou.
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Prístup do osady: náročný. Z časti spevnená cesta, prevažne lesná pre terénne auto 4x4.
Začiatok trasy, meranie od: Nesluša, horná základná škola.
Dĺžka trasy: cca 5,7 km, zdroj: mapy.cz.
  Prevýšenie trasy: cca 332 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 783 m n. m., zdroj: mapy.cz.   
Zaujímavosti v osade: kaplnka z roku 1951 (GPS:49.357729, 18.678131).
   GPS osady: 49.3584728, 18.6805558.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/kejokuvome.

Osada Majtánky

  Návšteva osady Majtánky ponúka neopakovateľné výhľady na okolitú krajinu. Vybudovaná bola na hrebeni vrchu Hájik (653 m n.m.), vďaka čomu máte prírodu ako na dlani. V diaľke môžete zazrieť ďalšie osady obce Nesluša, časť Kysuckého Nového Mesta, vrch Tábor s rozhľadňou i dva kopce, ktoré tvoria Kysuckú bránu; Rochovicu a Brodnianku.
  Osada sa nachádza na mapách II. vojenského mapovania pod názvom „Majtanky.“ Tieto mapy vznikli v 19. storočí. Podľa mladších máp z 18. storočia, ktoré boli vytvorené I. vojenským mapovaním vieme, že osada už vtedy existovala, absentuje iba jej názov. Na mapovom liste je zakreslených približne 6 objektov. Archívne dokumenty uvádzajú, že medzi prvých obyvateľov osady patril Žák Valko Imrich, zdroj: Grešák, J. (2012).
  Do osady vedú dve turistické trasy; modrá z Kysuckého Nového Mesta (Cesta Viliama Galvánka, náročnejšia, avšak vedúca cez vrch Tábor s rozhľadňou) a zelená z obce Nesluša (menej náročná, začínajúca pri Obecnom úrade Nesluša). My sme sa vydali zelenou turistickou trasou. Po krátkom úvodnom stúpaní sa dostanete na rozľahlé lúky, z ktorých sa Vám naskytne výhľad na časť obce Nesluša s kostolom. Posledné stúpanie lesnou cestou Vás privedie už priamo do osady. Trasa od Obecného úradu Nesluša do osady Majtánky predstavuje vzdialenosť cca 2 kilometre.
  Na začiatku osady Vás uvíta klasická autobusová zastávka s telefónom. Centrum osady tvorí viacero chalúp a hospodárskych budov. Osada slúži na trvalé bývanie i rekreáciu. Z centra osady Vás pokračujúca zelená turistická trasa dovedie ku kaplnke, vzdialenosť cca 430 metrov. Okolo kaplnky rastú štyri pagaštany, priemer ich kmeňov je cca 40 – 50 cm, zdroj: Grešák, J. (2012). V týchto miestach sa zelená turistická trasa napája na modrú trasu, Cestu Viliama Galvánka.
  Po modrej sa po približne 1 kilometri dostanete na vrch Tábor s rozhľadňou (697 m n. m.), katastrálne územie mesta Kysucké Nové Mesto. Ak sa vyberiete opačným smerom, prídete po cca 1 kilometri do osady Suchá, ktorá pozostáva z troch samôt, z toho dve sa nachádzajú v katastrálnom území obce Nesluša a jedna samota v katastrálnom území obce Ochodnica.  

Zdroj informácií:  GREŠÁK, J.: Neslušské osady kedysi a dnes. Georg Žilina. 2012. ISBN 978-80-89401-68-0.    

Historický názov osady: Majtanky, II. vojenské mapovanie.
Prístup do osady:
nenáročný.
Začiatok trasy, meranie od: Obecný úrad Nesluša.
Dĺžka trasy: cca 2 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 193 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 643 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
Zaujímavosti v osade: kaplnka za osadou pri modrej turistickej trase (GPS: 49.328594, 18.760904).
GPS osady: 49.326125, 18.756162.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/matanomura.
Rok vytvorenia fotoalbumu:
2022.

Osada Suchá, samota Klimkovci

  Osada Suchá patrí medzi najväčšie kysucké osady. Ak by ste chceli prejsť celou osadou, nachodili by ste isto jeden kilometer. V súčasnosti sa Suchá rozprestiera v katastrálnom území obcí Nesluša i Ochodnica a skladá sa z troch častí, ktoré by sme mohli nazvať samotami. Jedná sa o samoty Klimkovci (starší názov i Škutovci, najväčšia samota), Škorovci (stredná samota) a Kurdelovci (i Kurdeľovci).1 Samoty Klimkovci a Škorovci patria pod obec Nesluša, pričom samota Kurdelovci spadá pod obec Ochodnica. Jednotlivé časti, samoty sú od seba vzdialené vzdušnou čiarou približne 300 metrov.  
  Osada Suchá sa rozprestiera pod vrchom Kýčerka s nadmorskou výškou 722 metrov, dolinou preteká potok Suchá, ktorý plní menšiu Vodnú nádrž Ochodnica. Vodná nádrž sa nachádza pod osadou a známa je tiež pod miestnym názvom Marakana.2
  V rámci archeologického prieskumu sa v lokalite osady Suchá v Nesluši našli dva hlinené črepy s prímesou grafitu, ktoré dokazujú prítomnosť človeka v tejto oblasti už v období praveku.3
  Do osady Suchá vedú tri prístupové trasy. Z mesta Kysucké Nové Mesto, ktorá vedie cez vrch Tábor a nazýva sa Cesta Viliama Galvánka. Táto turistická trasa je značená modrou farbou a v osade Majtánky (Nesluša) sa napája na zelenú turistickú trasu. Zelená trasa je druhou voľbou pre prístup do osady Suchá, začína v obci Nesluša. Tieto dve trasy sú určené pre pešiu turistiku, a ako prvú navštívite najväčšiu samotu Klimkovci. Tretia, zelená turistická trasa vedie z obce Ochodnica, okolo rodinných domov. Asfaltová cesta sa neskôr mení na panelovú cestu, ktorá končí tesne pred Vodnou nádržou Ochodnica. Pri vodnej nádrži môžete nechať auto a po pár metroch sa ocitnete pod prvou samotou osady Suchá – Kurdelovci (450 m). Pešia turistika z Ochodnice od Kostola sv. Martina po vodnú nádrž predstavuje vzdialenosť približne 1,7 kilometra.
  Najbližšími osadami sú osady obce Nesluša. Osada Majtánky sa nachádza od samoty Klimkovci vo vzdialenosti približne 1 kilometra a osada Ondruškovci približne 1,8 kilometra.
  Osada Suchá je zakreslená už na mapových listoch prvého vojenského mapovania. Toto mapovanie prebiehalo na našom území v rokoch 1769 a 1782 – 1784.4 Názov osady sa stotožňuje s tým súčasným a na mape je možné identifikovať asi 14 objektov. V rámci druhého vojenského mapovania (19. storočie) sú na mapových listoch evidentné samoty Klimkovci a Škorovci. Na mape sa uvádzajú pod spoločným názvom Sucha. Avšak najnižšie položená samota Kurdelovci je tu zrejme uvedená pod samostatným názvom. Ten nie je dobre čitateľný, zrejmá je iba časť názvu „Plessti“ (?). V 19. storočí, počas tretieho vojenského mapovania sa osada nazývala „Suchi.“
  Vďaka digitálnu archívu na www.slovakiana.sk sa v sčítacích hárkoch z roku 1930 dozvedáme ďalšie informácie o osade Suchá a jej obyvateľoch. Sčítacie hárky obsahujú popisné čísla domov a mená niektorých obyvateľov. V rámci sčítania bola osada rozdelená na „Suchá – predná“ a „Suchá – zadná.“
  V „prednej“ Suchej bolo podľa sčítacích hárkov 15 chalúp, z toho 1 chalupa bola neobývaná. V čase sčítania tu žili: Rehor Belák, Antonia a Jozefina Blahová, Ľudmila Radolcová, Ján Buček, Štefan Kavčák, Rehor Klimek, Anna Matúšová, Terezia Lysková, Ondrej Blaho, Martin Hoštica (?), Ondrej Klimek, Ján Matúš, Peter Funtek (?) a Johanna Mlíchová.
  „Zadnú“ Suchú tvorilo 7 chalúp a medzi obyvateľov patrili: Martin Škorík (?), Jakub Martiak, Ondrej Škorík, Agata Škutová, Martin Kantorík, Štefan Adámek, Pavel a Anton Kantorík.    

Samota Klimkovci

  Najväčšia a najvyššie položená samota sa nachádza v obci Nesluša v nadmorskej výške cca 570 metrov. Vďaka jej polohe sú z nej najkrajšie výhľady na obec Ochodnica a okolie. Starší názov samoty bol Škutovci a podľa topografickej mapy z roku 1955 sa samota volala U Klinka. Medzi zaujímavosti samoty patrí Lurdská jaskyňa, ktorej dominantou je socha Panny Márie.
  Staviteľmi objektu boli miestni obyvatelia, ktorý údajne objekt postavili z tesaného kameňa zaniknutých pivníc. Tí zachytili a upravili i prameň, ktorého voda priteká do žriedla pri objekte.5 Výstavba prebiehala od júna 2007 do septembra 2008. Lurdská jaskyňa bola posvätená dňa 15. septembra 2008.6 V súčasnosti samota slúži prevažne na rekreačné účely. Nad samotou sa nachádza výklenková kaplnka a drevený kríž s posedením.

Zdroj informácií: 1 GREŠÁK, J.: Neslušské osady kedysi a dnes. GEORG Žilina. 2012. ISBN 978-80-89401-68-0. 2 https://www.ochodnica.sk/sk/o-obci/vodna-nadrz-ochodnica.html 3 KOPTÁK, T.: Kysuce od praveku k vrcholnému. In Terra Kisucensis, VI, 2015, strany 27 až 47. 4 https://www.pamiatky.sk/mapy-1-2-a-3-vojenskeho-mapovania 5 https://www.ochodnica.sk/sk/o-obci/historicke-osady.html 6 Pamätná tabuľa pri Lurdskej jaskyni

Historický názov samoty: Škutovci, U Klinka, topografická mapa z roku 1955.
Znázornenie trasy vedúcej do samoty: https://sk.mapy.cz/s/lejusosude, zdroj: mapy.cz.
Začiatočný bod merania trasy vedúcej do samoty: Kostol sv. Martina, Ochodnica, zdroj: mapy.cz.
Dĺžka trasy: cca 2,8 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 162 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška samoty: cca 570 m n. m., zdroj: zbgis.skgeodesy.sk.  
Zaujímavosti samoty: Lurdská jaskyňa; GPS: 49.337967, 18.759380.
GPS samoty: 49.338558, 18.760281.
Rok vytvorenia fotoalbumu: marec 2024.

Osada Suchá, samota Škorovci

  Osada Suchá sa v súčasnosti rozprestiera v katastri dvoch obcí; Nesluša a Ochodnica. Pozostáva z troch samôt. Klimkovci (v minulosti sa nazývali Škutovci) a Škorovci (stredná samota) patria do katastra obce Nesluša. Samota Kurdeľovci (i Kurdelovci) spadá pod obec Ochodnica.
  Celkovo sa jedná o veľkú osadu pod vrchom Kýčerka (722 m n.m.), dolinou preteká potok Suchá. Jednotlivé časti, samoty sú od seba vzdialené vzdušnou čiarou cca 300 metrov. Najväčšou samotou sú Klimkovci v Nesluši.
  Do neslušských samôt vedie zelená turistická trasa, tá sa neskôr napája na modrú trasu, známa tiež pod názvom Cesta Viliama Galvánka. Do samoty v obci Ochodnica turistická trasa nevedie.
  Pre prístup do osady sme si zvolili prevažne panelovú cestu, spomínaná zelená turistická trasa, ktorá vedie až k menšej vodnej nádrži. Od vodnej plochy sme do jednotlivých samôt osady Suchá pokračovali pešo.
  V tomto smere je prvá samota Kurdeľovci (vzdialenosť od nádrže cca 440 metrov) a nasledujú Škorovci (vzdialenosť od nádrže cca 720 metrov) a Klimkovci (vzdialenosť od nádrže cca 980 metrov).  Pešia turistika z Ochodnice (od kostola) po vodnú nádrž predstavuje vzdialenosť cca 1,7 kilometra.
  Prístupov do Suchej je hneď niekoľko; z Ochodnice (zelená), Nesluše i Kysuckého Nového Mesta (zelená a modrá; Cesta Viliama Galvánka). Osada Suchá je znázornená na mapách I. vojenského mapovania (18. storočie).
  Cesta do samoty Škorovci stúpa cez lúky pod vrch Kýčerka. Zo samoty sú pekné výhľady na okolitú krajinu i obec Ochodnica.   
  Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých osád, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé osady v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa kysuckých osád.  

Prístup do samoty: nenáročný, po panelovej ceste je prístup možný od Kostola sv. Martina v Ochodnici až k Vodnej nádrži Ochodnica.
Začiatok trasy, meranie od: Kostol sv. Martina, Ochodnica
Dĺžka trasy: cca 2,5 km, zdroj: mapy.cz.
  Prevýšenie trasy: cca 143 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška samoty: cca 550 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
  GPS samoty: 49.340732, 18.761870.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/jutelemade.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.