Osada Baculovci

  Jedna z najvyššie položených osád na Kysuciach sa nachádza pod vrchom Papajova Kykula (965 m n. m.) nad obcou Makov. Do osady Vás dovedú dve turistické trasy; červená a modrá (podobne ako pri neďalekej osade Lovásovci,  vzdialenosť medzi osadami; cca 790 metrov). 
  Prístupy do osady: 1. trasa od autobusovej zastávky Makov - Kopanice, cez Kršlisko (modrá trasa), 2. "naša" trasa cez osadu Papajovci (červená trasa).
  Červená turistická trasa vedie pomerne širokou, zachovanou asfaltovou cestou. S vyšším autom a za priaznivého počasia sa doveziete až k smerovníku "sedlo U Lovásov." Od sedla vedie do osady už povrchovo horšia cesta a odporúčam ísť pešo cca 500 metrov (červená sa mení na modrú turistickú trasu). Kto má chuť môže túto trasu zdolať pešo, opis pešej turistiky nájdete nižšie.            
Začiatok trasy, meranie od: Papajovci, Makov.
Dĺžka trasy: cca 3,7 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 224 m, zdroj: mapy.cz.  
Nadmorská výška osady: cca 918 m n. m., zdroj: mapy.cz.
GPS osady: 49.343856, 18.436941.
Znázornenie trasy na mapy cz: https://sk.mapy.cz/s/nugumegaka.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Bugalovci

  Osada, ktorú mapové listy II. vojenského mapovania z 19. storočia uvádzajú pod názvom; „Bugulave“ sa nachádza priamo nad obcou Makov. Najvyšší vrch osady; Zvonica (840 m n. m.) sa v minulosti nazýval podľa I. a II. vojenského mapovania "Kischirka.“ Do osady Vás dovedie nenáročná červená turistická trasa; Kysucká magistrála (spevnená, lesná cesta). Niekoľko chalúp stojí priamo na trase, sústredené osídlenie sa nachádza až priamo pod vrchom Zvonica v nadmorskej výške cca 730 metrov. Najbližšou osadou je osada Kýčerka, vzdialená asi 420 metrov.
  Z osady mali byť v minulosti prenesené dva domy so súpisnými číslami 96 a 104 do Múzea kysuckej dediny – Skanzen Vychylovka, zdroj: Janík, M. - Liščák, M. (2021). Oba objekty napokon zostali stáť v osade. Dom č. 96 už zrejme neexistuje. Naopak dom č. 104 nájdete i v súčasnosti v osade, zapísaný je v Registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky, zdroj: https://www.pamiatky.sk/nkp-a-po/register-nkp/. V registri dom č. 104 figuruje pod názvom: „dom ľudový s areálom.“ Ako celok predstavuje usadlosť, ktorá pôvodne patrila Jánovi Bugalovi, zdroj: Janík, M. - Liščák, M. (2021). O tomto dome sa viac dočítate v sekcii; /kysuce-história-a-archeológia-regiónu/makov.
  Pod jednou z chalúp sa vo svahu nachádza zlomený (liatinový?) kríž, ktorý zrejme označuje hrob. V okolí kríža sa nachádza množstvo nahromadeného kameňa, meno prípadného zosnulého už nie je možné prečítať.
Zdroj info: LIŠČÁK, M. – JANÍK, M. 2021. Prenesené Kysuce. Čadca: Kysucké múzeum, 2021. ISBN 978-80-89751-30-3. https://www.pamiatky.sk/nkp-a-po/register-nkp/

Alternatívny názov osady: U Bugalov.
Historický názov osady: Bugulave (?), II. vojenské mapovanie, Bugale, III. vojenské mapovanie.
Začiatok trasy, meranie od: hlavná cesta v obci Makov.
Dĺžka trasy: cca 470 m k prvým chalupám, do "centra" osady celkovo cca 1 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 154 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 735 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
Zaujímavosti v osade: ľudový dom s areálom, národná kultúrna pamiatka (GPS: 49.376409, 18.460504).
GPS osady: 49.376420, 18.460534.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/fegasojaba.
Rok vytvorenia fotoalbumu:
2022.

Osada Gregušovci

  Osada so zaujímavou a zároveň smutnou históriou sa nachádza v nadmorskej výške cca 910 metrov. Prístup do osady vedie po spevnenej lesnej ceste, prevažne štrkovej, 95% trasy vedie po červenej turistickej trase. Do osady sa dostanete i autom. V prípade pešej turistiky a cykloturistiky môžete auto nechať na parkovisku na začiatku meranej trasy, ktorá je znázornená na mapách.cz nižšie. Neďaleko osady sa nachádza i posedenie s ohniskom a pamätník, ktorý pripomína vypálenie osady v roku 1944. Pri posedení sa môžete pokochať krásnymi výhľadmi, napríklad i na Súľovské skaly, ktoré ukrývajú zrúcaniny Súľovského hradu. V samotnej osade nájdete tradičné chalupy i hospodárke budovy. V "centre" osady sa nachádza zvonica, ktorá údajne v roku 1944 jediná odolala požiaru. 
  O zvonici a o histórii osady sa dočítate bližšie tu: /kysuce-história-a-archeológia-regiónu/makov. Neďaleko Gregušovcov sa nachádzajú ďalšie zaujímavé osady; osada Lovásovci a Baculovci (vzdialenosť medzi jednotlivými osadami predstavuje vzdialenosť cca: 2 kilometre). Prístup do osady Gregušovci je možný i zo sedla U Lovásov a odtiaľ do Sedla nad Zápačou (červená turistická trasa).                        
Začiatok trasy, meranie od: parkoviska, GPS: 49.346436, 18.508089.
  Dĺžka trasy: cca 4 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 156 m, zdroj: mapy.cz.  
Nadmorská výška osady: cca 910 m n. m., zdroj: mapy.cz.
Zaujímavosti v osade: zvonica (GPS: 49.334444, 18.455250), Dolmen života a smrti (GPS: 49.335648, 18.455240)
GPS osady: 49.334586, 18.455754.
Znázornenie trasy na mapy cz: https://sk.mapy.cz/s/cutubagetu.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Hlboké

  Osady obce Makov Vás rozhodne nikdy nesklamú, nech sa už vyberiete akýmkoľvek smerom. Výnimkou nie je ani osada Hlboké, ktorá sa nachádza na česko – slovenskom pohraniční v časti obce Potok. Nadmorská výška osady predstavuje cca 812 m n.m., najvyššími kopcami sú Beskyd (900 m n.m.) a Korytové (882 m n.m.) a najbližšie osady zastupujú osídlenia; Smutníky (vzdialené cca 660 m) a Bulovci (vzdialené cca 440 m). Prístup do osady je nenáročný a možný autom po asfaltovej ceste. My sme auto zaparkovali pri malej kaplnke, od ktorej už uvidíte prvé chalupy osady. Podľa mapy.cz sa táto oblasť nazýva; Sedlo nad Bitalovcami. Zo sedla, respektíve od kaplnky sme pokračovali pešo po modrej turistickej trase a zároveň cyklotrase. Prevažná časť objektov osady Hlboké sa nachádza na spomínanej modrej turistickej trase a asi štyri objekty nájdete učupené pod svahom.
  Odporúčam pokračovať po modrej a následne červenej turistickej trase cca 1,2 kilometra k vrchu Beskyd (900 m n.m.) na česko – slovenskú hranicu, kde stoja zvyšky pôvodnej Masarykovej chaty, ktorá roku 1952 vyhorela. V súčasnosti tu stojí nový objekt Masarykovej chaty. Na mieste zaujme i drevená socha s názvom „Stĺp česko – slovenskej spolupráce.“
  Osada Hlboké je výnimočná. Ukrýva totiž dve zaujímavé a krásne nehnuteľné národné kultúrne pamiatky. Jednou je roľnícky dvor z 19. storočia (dom a stodola s maštaľou) a druhú národnú kultúrnu pamiatku predstavuje pivnica na zemiaky z konca 19. storočia. Viac o týchto nehnuteľných národných kultúrnych pamiatkach sa dočítate tu; /kysuce-história-a-archeológia-regiónu/makov.
  Trošku z histórie osady. Prvé náznaky osídlenia v miestach súčasnej osady sa objavujú na mapových listoch I. vojenského mapovania z 18. storočia. Vďaka II. vojenskému mapovaniu z 19. storočia poznáme zrejme i pôvodný názov osady, ktorý znel „Mihalzi“ – „Mihatzi.“ Na mape je zakreslených osem objektov, zrejme chalúp. Podľa vzdialenostnej mapy Uhorska z rokov 1897 až 1903 sa osada volala „Beszkyd.“ Názov „Hlboké“ sa uvádza na topografickej mape z roku 1955, zdroj: www.staremapy.sk.

Historický názov osady: Mihalzi – Mihatzi (?), II. vojenské mapovanie. Beszkyd, vzdialenostná mapa Uhorska.
Nadmorská výška osady: cca 812 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
Zaujímavosti v osade: roľnícky dvor (GPS: 49.391106, 18.448588) a pivnica na zemiaky (GPS: 49.391223, 18.446844).
GPS osady: 49.39116, 18.44681.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2023.

Osada Kýčerka

  Osada je prístupná z časti nazývanej „Potok.“ Neďaleko osady sa vypína vrch s krásnym názvom „Zvonica“ (840 m n.m.), dolinou preteká Pavelkovský potok. Priamo do osady turistický chodník nevedie, prístup je možný lesnou cestou.
  V osade sa nachádza viacero zaujímavých chalúp i hospodárskych objektov. Miestni obyvatelia tu majú vybudovanú i malú zvonicu s názvom osady. Podľa slov jedného osadníka sa v osade Kýčerka v minulosti nachádzal i veterný mlyn. Tento pán, ktorý nám ochotne ukázal interiér a pivnicu svojej chalupy pracuje v českej republike ako archivár, avšak svoje korene má i na Slovensku. Chalupu sa snaží udržiavať v duchu tradícií. Stretnutie s ním a prehliadka objektu boli príjemným spestrením návštevy tejto osady.
  V priebehu dejín sa názov osady i vrchu "Zvonica" menil. Súčasný vrch "Zvonica" uvádzajú mapové listy I. a II. vojenského mapovania pod názvom; "Kischirka" (I. mapovanie, 18. st.) a "Kitserka" (II. mapovanie, 19. st.). Osada sa pravdepodobne volala; „Kubinez.“ Tento názov osady nachádzame na listoch II. vojenského mapovania z 19. storočia. Na konci 19. storočia (III. vojenské mapovanie) sa situácia mení a pôvodne vrch "Kischirka -  Kitserka" dostáva nový názov; "Zvonica." Vrch teda zrejme prenechal svoj názov práve osade "Kýčerka." Najbližšou osadou je osada Bugalovci, vzdialená cca 420 metrov.        

Historický názov osady: Kubinez (?), II. vojenské mapovanie.
Začiatok trasy, meranie od: časť obce Makov, Potok.
Dĺžka trasy: cca 510 m, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 116 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 760 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
Zaujímavosti v osade: malá zvonica s názvom osady.
GPS osady: 49.380500, 18.464866.
Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/mamarojadu.
Rok vytvorenia fotoalbumu:
2022.

Osada Lovásovci

  Táto pekná osada sa nachádza pod vrchom Papajova Kykula (965 m n. m.) nad obcou Makov. Do osady Vás dovedú dve turistické trasy; červená a modrá. Prístup je možný z troch bodov, záleží teda od vlastnej voľby. Cestou do Lovásov a v okolí osady sa nachádzajú ďalšie zaujímavé osady. Najbližšia osada, ktorá je situovaná pod Papajovou Kykulou má názov Baculovci, GPS: 49.343907, 18.436963, vzdialenosť medzi osadami; cca 790 metrov.
  Prístupy do osady: 1. trasa od autobusovej zastávky Makov - Dybalovci, ďalej cez osadu Bobíkovci (modrá trasa), 2. trasa od autobusovej zastávky Makov - Kopanice, cez Kršlisko a Baculovci (modrá trasa), 3. "naša" trasa cez osadu Papajovci (červená trasa).
  Červená turistická trasa vedie pomerne širokou, zachovanou asfaltovou cestou. S vyšším autom a za priaznivého počasia sa doveziete až k smerovníku "sedlo U Lovásov." Od sedla vedie do osady už povrchovo horšia cesta a odporúčam ísť pešo cca 600 metrov (červená sa mení na modrú turistickú trasu). Kto má chuť môže túto trasu zdolať pešo, opis pešej turistiky nájdete nižšie.
  Na modrej turistickej trase cca 150 metrov od osady Lovásovci sa nachádza malá kamenná kaplnka, informácie a fotografie nájdete v sekcii /kysuce-história-a-archeológia-regiónu/makov.                        
Začiatok trasy, meranie od: Papajovci, Makov.
Dĺžka trasy: cca 3,7 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 194 m, zdroj: mapy.cz.  
Nadmorská výška osady: cca 884 m n. m., zdroj: mapy.cz.
Zaujímavosti v osade: malá kamenná kaplnka na modrej turistickej trase, 150 metrov od osady (GPS: 49.345261, 18.447725). 
GPS osady: 49.344733, 18.444056.
Znázornenie trasy na mapy cz: https://sk.mapy.cz/s/bamaledezu.
Rok vytvorenia fotoalbumu: 2022.

Osada Pisárovci

  Ľahko dostupná osada Pisárovci sa nachádza v časti obce Makov s názvom Trojačka. Z hlavnej cesty do osady vedie zelená turistická trasa, ktorá prechádza viacerými osadami a ústi na druhej strane kopca v osade Hlboké. Pisárovci patria medzi menšie osady a dnes toto osídlenie slúži prevažne na rekreačné účely. Z tradičných objektov v osade zostalo veľmi málo. Takmer v lese sa ukrýva pomaličky chátrajúca hospodárska budova. Nižšie pri murovanej chalupe je vo svahu učupený objekt, ktorý pripomína pivnicu na zemiaky. Po pôvodnej osade zostalo iba mnoho priehlbín v teréne, ktoré boli v minulosti pivnicami tunajších chalúp. Miestami sa podarí nájsť fragment klenby pivnice. Čím sa osada môže pochváliť, to je vlastná kaplnka a zaujímavé výhľady do širokého okolia.
  Osadu Pisárovci môžeme s určitosťou identifikovať na mapových listoch II. vojenského mapovanie z 19. storočia. To prebiehalo na území Slovenska v rokoch 1819 až 1858, zdroj: www.pamiatky.sk/mapy-1-2-a-3-vojenskeho-mapovania. Práve tu sa stretávame s názvom osady Pisarik. Neskoršie III. vojenské mapovanie uvádza osadu pod názvom Do pisary a topografická mapa z roku 1955 hovorí o osade Pisárovia.
  Medzi susedné osady patria Pindovci a Riečky, cez ktoré prechádzate pri návšteve osady Pisárovia. Vzdialenejšie sú osídlenia Bulovci (cca 600 m) a Hlboké (cca 1,2 km). 

Alternatívny názov osady: U Pisari, Pisárovia.
Historický názov osady: Pisarik; II. vojenské mapovanie z 19. st., Do pisary; III. vojenské mapovanie z 19. st., Pisárovia; topografická mapa z roku 1955.
Znázornenie trasy vedúcej do osady: https://sk.mapy.cz/s/ranohufaru, zdroj: mapy.cz.
Začiatočný bod merania trasy vedúcej do osady: autobusová zastávka Makov – Trojačka, zdroj: mapy.cz.
Dĺžka trasy: cca 1,1 km, zdroj: mapy.cz.
Prevýšenie trasy: cca 128 m, zdroj: mapy.cz.
Nadmorská výška osady: cca 784 m n. m., zdroj: zbgis.skgeodesy.sk.  
Zaujímavosti v osade: kaplnka.
GPS osady: 49.382923, 18.443258.
Rok vytvorenia fotoalbumu: apríl 2024.