Hradisko na vrchu Rochovica, Rudinka

  Hradisko zo železnej doby (cca 640 m n. m.) sa nachádza na jednom z kopcov „Kysuckej brány.“ Prítomnosť človeka na Rochovici potvrdzujú i archeologické nálezy, napr.: nôž a strelka s krídelkami. Na lokalite je možné miestami pozorovať valy a terasy, na ktorých v minulosti stáli objekty.
  Z hradiska na Rochovici pochádza i cenný hromadný nález 64 ks strieborných mincí a 2 ks bronzových spôn. Nález bol pravdepodobne uložený v keramickom hrnci. Objaviteľ, ktorý ho našiel v roku 1999 zostal neznámy. Nález nepriznal, našiel ho zrejme vďaka detektoru kovov. O rok neskôr sa mince z Rochovice podarilo identifikovať na numizmatickom trhu počas aukcie zameranej na mince v Prahe. Mince sa dostali do súkromnej zbierky v zahraničí. Majiteľ umožnil ich zdokumentovanie a zverejnenie nálezu. 
  Nezabudnite si pozrieť prehľadnú mapu kysuckých lokalít, ktorá sa nachádza na vrchu tejto stránky. Vďaka mape ľahko nájdete ďalšie zaujímavé lokality v okolí, stačí kliknúť na odkaz v modrom poli a zobrazí sa Vám spomínaná mapa s kysuckými lokalitami.  
Zdroj informácií: Kysuce od praveku k vrcholovému stredoveku, Tomáš Kopták, in Terra Kisucensis VI., 2015. Slovenská archeológia, 2004, Archeologický ústav SAV Nitra, Eva Kolníková – Titus Kolník.
Prístup na lokalitu: stredne náročný.
GPS lokality: 49.266396, 18.741407.